MATH 

Our unique approach to math focuses on building strong foundations first, before introducing new topics to students. We do not ask our students to memorize formulas and tables, rather, we explain in depth how math ideas work and how they should be used. Students learn to distinguish between certain questions and are able to apply them to everyday life.

codingforkids (1).png

Price

In Class or Online

Individual

One on One

1 HR/Week = $210/Month

2 HRS/Week = $380/Month

Small Group

2 Students

1 HR/Week = $160/Month

2 HRS/Week = $310/Month

Small Group

3-4 Students

1 HR/Week = $135/Month

2 HRS/Week = $280/Month